Advert
Advert
Advert

Alzheimer hastalığının dört erken belirtisi

Alzheimer hastalığını bu semptomlarla tanıyabilirsiniz

Alzheimer hastalığının dört erken belirtisi
Bu içerik 84410 kez okundu.

 

Çoğu durumda bunama, Alzheimer hastalığına bağlıdır. 65 yaş üstü 14 kişiden en az biri Alzheimer hastalığına yakalanır ve 85 yaş üstü insanlar için bu sayı her altı kişide birdir. Belirtileri ve semptomları erken teşhis etmek önemlidir.

Alzheimer’ın nedenleri

Alzheimer bir demans (bunama) türüdür. “Alzheimer” terimi genellikle daha genel bir bunama tipiyle karıştırılır, ancak bu doğru değildir. Alzheimer hastalığında kesinlikle demans vardır, ancak demansı olan herkeste Alzheimer hastalığı olduğu söylenemez. Alzheimer, doğası gereği dejeneratif olan bir sendromdur, yani zamanla kötüleşir. Beynin fonksiyonlarında sürekli bir düşüş yaşanır. Plak ve yumak adı verilen bazı proteinler beyinde birikir. Bu proteinler, sonunda hafızayı etkileyecek şekilde sinir hücreleri arasındaki iletişimi kısıtlar. Bu proteinlerin Alzheimer’a neden olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol seviyesi ile birlikte, bu durum hastalığın gelişme riskini artırır. Hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Semptomlar

Bu hastalığın önemli bir yönü yavaş başlaması ve zamanla kötüleşmesidir. İşte Alzheimer hastalığını tanımanıza yardımcı olacak birkaç semptom

•        Hafıza kaybı: Bu en yaygın semptomdur. İnsanlar yeni bilgileri akıllarında tutmakta zorlanırlar. Örneğin, yakın tarihli bir konuşmada geçen olayları unutmaya başlarlar. Okuma, konuşma, yazma ve matematik ile ilgili sorunlar da görülmeye başlar.

•        Bilişsel işlevler: Düşünme, yargılama/karar verme ve anlama yeteneği yavaş yavaş kaybolur. İnisiyatif almak ve bağımsız hareket etmek zorlaşır. Sosyal beceriler dejenere olmaya başlar ve insanlar zaman ve/veya yer konusunda tereddüt yaşarlar.

 

•        Gerçeklik algısının kaybı: Alzheimer hastaları şüpheli veya paranoyak olmaya başlayabilir. Tüm hastaların yarısında birtakım sanrılar gözlemlenir: gerçekle uyuşmayan inançlar. Paranoya ve şüphe nedeniyle, hastalar eşleri veya bakıcıları tarafından kaçırıldıklarını veya kendilerine yalan söylendiğini düşünebilirler. Halüsinasyonlar da yaygın bir semptomdur.

•        Günlük aktivitelerle ilgili sorunlar: Her zaman en doğal şey olarak görülen faaliyetler bile daha zor ve beceriksizce yapılır. Aynı zamanda, ortak sosyal ilişkiler uzun süre bozulmadan kalabilir. Bu yüzden dış dünyaya her şey yolunda gibi görünebilir.

Tedavi

Alzheimer’ın hala bilinen bir tedavisi yoktur, ancak hastaların hayatını biraz daha kolay hale getirmeye yardımcı olabilecek bazı ilaçlar ve tedaviler bulunuyor. Alzheimer’ı erken dönemde engellediği söylenen ilaçlar da var, ancak bu ilaçlar hakkındaki uzman görüşleri değişiyor. Bazı doktorlar, ilaçların yan etkilerinin beyin hastalığı üzerindeki engelleyici etkiden daha zararlı olduğunu iddia ediyor. Terapi çoğunlukla destek ve yönlendirmeyle ilgilidir ve “Hastanın kendisini rahat ve güvende hissetmesini nasıl sağlayabiliriz?” sorusuna odaklanır. Amaç, hastaların evde olabildiğince uzun süre yaşayabilmelerini sağlamaktır. Alzheimer’ı olan insanların kendi evlerinde yaşadıklarında daha sorunsuz davrandıkları söylenmektedir.

 

Alzheimer hastalığının dört erken belirtisi Alzheimer Hafıza kaybı Bilişsel işlevler Gerçeklik algısının kaybı Günlük aktivitelerle ilgili sorunlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde
Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler açılabilecek
Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler açılabilecek