Advert
Advert
Advert

GEÇEN SENE VİZYON LAZIM DEMİŞTİM BU SENE ONU DA DİYEMİYORUM.

2019 Altın portakal organizasyonunda yazmıştım “vizyon lazım” hakikaten vizyon lazım lafı bu yıl 5 adım daha gerilemiş.

GEÇEN SENE VİZYON LAZIM DEMİŞTİM BU SENE ONU DA DİYEMİYORUM.
Bu içerik 323 kez okundu.

 

2019 Altın portakal organizasyonunda yazmıştım “vizyon lazım” hakikaten vizyon lazım lafı bu yıl 5 adım daha gerilemiş.

Normaldir,

Kılavuzu belli, ne umabiliriz ki.

Siz daha yaşadığınız kentin varlığını hazmedememişsiniz.

Nasıl bir kentin sakini olduğunuzun farkında değilsiniz.

Bir daha tekrarlamak gerekirse ANTALYA dünyanın turizm kentleri arasında 5 sırada, yani dünyanın tanıdığı bir marka kent.

Ama gel gör ki geçen sene olduğu gibi bir tek uluslararası tanıtıma yönelik bir çalışma yok, geçen sene olduğu gibi organizasyondan sonra arama motorlarına İngilizce ya da başka dilde bir haber için bakıldığında bir kelime bulamayacaksınız.

Çünkü vizyon da yok düşünecek kişi de.

Hala kurumsal kimliği oturmamış her ay farklı bir renk, her ay faklı bir yazı tipi, çalıntı bir logo evet çalıntı bir logo yanlış duymadınız hem de kendilerini bu konuda örgütlemiş birkaç kişi tarafından bu ayıp yaşatılmış.

Unutmadan soralım bu derneğe ve üyelerine ne kadar para ödüyorsunuz, geçen yıl ne kadar ödeme yaptınız.

Geçen sene sünnet şöleni gibi bir kortej, kına gecesi gibi bir gala demiştim ya bu sene daha da berbat, yazmaya kelime bulamıyorum.

Açık alanı kapadığınız buruşuk ve rezil bir şekilde asılmış branda sizin vizyonunuz.

Sahnenin asıl görünecek alanı olan ekrana sığan bölümüne bir bakın, belden aşağısı bez üzeri iğrenç kalitede parça parça bağlantıları belli led ekran, vizyonunuz bu kadar.

Giriş sanki ramazan festivali, branda ve led ekran olmasa fikriniz nereye ulaşırdı bilemiyorum ama vizyonunuz bu kadar.

Sahneye çıkarılmış gelinlik jüri üyeleri, bir kahvehaneden çıkmış buruşuk gömleği, birisi bir haftadır yıkanmayan yağlı saçlarıyla hakikaten Altın Portakal’ı sizin gibi layığı ile temsil ettiler.

Ama daha önemlisi genel sekreter kendini gösterme alanı zannetmiş olacak ki, vekilin önünde nereden öne çıkacağını şaşırmış.

Allahtan bir daha görmeyeceğiz.

Görseller, kurumsal ve organizasyon gerçekten birçok ilçe belediyesinin festivallerinden daha beter, bilmiyor olmanız gayet normal fazlasını beklemekte aslında abes olur ama kardeşim milyonlar harcıyorsunuz ki nereye harcandığı da bir türlü açıklanamıyor, işi bilenleri kullanmayı, çalıştırmayı becerecek kadar ekibiniz içinde aklı yerinde insanlar var.

Görmemiş gibi iki ünlü sizin başınızı döndürüyorsa, afallayıp kalıyorsanız, bu iş size göre değil 57 yıllık dünyanın en eski 10 film festivalinden birisine ev sahipliği yapıyorsunuz.

Antalya turizm ve tarım ile Türkiye’nin lokomotifi gerekli olan en önemli şey uluslararası tanıtım. Ne yaptınız Allah aşkına uluslararası basından kimler vardı kaç yüz haber çıktı Antalya ve değerleri hakkında.

Şükürler olsun ki bu zulüm bu sene bitiyor, inşallah seneye biraz bu kente katkı sağlayacak mantalite, vizyon ve ekipler ile çalışılır ve kazanan ANTALYA olur.

 

Arif ÇELİK

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kennethrag     2020-11-24 Годнота спасибо _________________ [URL=https://polskiekasyna.playrealtopmoneygame.xyz/131/]kasyno praca konin[/URL]
aLola.tixonofamt3287zk     2020-11-16 Incredible update of captchas breaking package "XRumer 19.0 + XEvil": Captchas regignizing of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. See you later!
Natashamt5863     2020-11-15 Perfect update of captcha solving software "XEvil 5.0": Captcha regignizing of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another categories of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. See you later!
Natashamt2663     2020-11-15 Absolutely NEW update of captchas recognition software "XRumer 19.0 + XEvil": Captchas solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another types of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube. FREE DEMO AVAILABLE! See you later!
lena.tikhonofamt8236     2020-11-14 Absolutely NEW update of captcha recognition package "XRumer 19.0 + XEvil 5.0": Captchas solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another categories of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. See you later!
Natashamt7764     2020-11-14 Absolutely NEW update of captcha solution software "XEvil 5.0": Captchas breaking of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another categories of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms. Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. Good luck!
lena.tikhonovamt9010     2020-11-14 Incredible update of captcha recognition software "XRumer 19.0 + XEvil": Captcha breaking of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube. FREE DEMO AVAILABLE! Good luck!
Natashamt1242     2020-11-14 Revolutional update of captcha regignizing software "XEvil 5.0": Captcha solution of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another subtypes of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM programms: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. See you later ;)
Natashamt1562     2020-11-14 Incredible update of captchas solving package "XRumer 19.0 + XEvil": Captchas breaking of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. See you later!
masha.tixonofamt8819     2020-11-13 Absolutely NEW update of captchas solution package "XRumer 19.0 + XEvil": Captchas regignizing of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 12000 another subtypes of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can use XEvil 5.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, SERP Parser, GSA SER, RankerX, ZennoPoster, Scrapebox, Senuke, FaucetCollector and more than 100 of other software. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. Free XEvil Demo available. Good luck!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde
Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler açılabilecek
Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler açılabilecek