Advert
Advert
Advert

Ülkeleri iç turizmi büyütmeye odaklandı

Bilinmezlerle girilen 2021 yılı, bugün sosyal ve ekonomik anlamda yeni süreçte neler yaşanacağı herkes için merak konusu. Özellikle turizm gibi son derece hassas dengeler üzerinde duran bir sektör için bu yanıtlar önem taşıyor.

Ülkeleri iç turizmi büyütmeye odaklandı
Bu içerik 3810 kez okundu.

Sürece ilişkin değerlendirme yapan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı; “Aşı çalışmaları ve bunun etkileri önümüzdeki sürecin belirleyicisi olacak. Olumlu gelişmelerin hemen ardından normalleşmeye dönmek zaman alacaktır. Ekonomik, sosyal etkilerin ve toplum psikolojisinin değişen dengeleri yeniden yapılandırması bir süreç gerektirecektir. Tatil alışkanlıkları ve talep yönelimini yeni parametreler belirleyecek.  Bu süreçte, her dönemde büyümesi yönünde son derece önem verdiğimiz iç turizm odaklı büyüme, sürdürülebilir turizmin anahtarı olacak. Bu dünyadaki tüm destinasyonlar için de geçerli. Seyahat üzerindeki kısıtlamalar küresel olarak azalmaya başladıkça, dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlar iç turizmi büyütmeye odaklanıyor. Türkiye’de ürün yelpazesi son derece geniş ve ulaşım ağı da bu ürünleri keşfetmek için uygun fırsatlar sunmaktadır.”

Dünya genelinde atılan adımları da değerlendiren Başkan Yağcı; “Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre, iç turizmin uluslararası seyahatten daha hızlı geri dönmesi ile bu, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için COVID-19 pandemisinin sosyal ve ekonomik etkilerinden kurtulma fırsatı sunuyor. UNWTO raporlarına göre, iç turizmin değeri ve mevcut eğilimler göz önüne alındığında, artan sayıda ülke pazarlarını büyütmek için adımlar atıyor.”

Turizm Gazetesi tarafından yapılan araştırma, dünyada iç turizme ilişkin  veriler sunuyor.  Tüm dünyada destinasyonlar iç pazara yönelik farklı kampanya ve teşvikler geliştiriyor.

Sayılarla dünyada iç turizm

9 milyar
İç turizme katılan kişi sayısı

1.4 milyar
Uluslararası turizme katılan kişi sayısı

6 kat
İç turizme katılanların uluslararası turizme katılanlara oranı

% 73
İç turizmin dünya toplamındaki payı
(73 ülkeden 33’ünün ortalaması)

%75
OECD ülkelerinde iç turizm harcamalarının toplam içindeki payı

İç turizmi güçlü ülkeler
En çok ziyaretçi alan Fransa aynı zamanda iç turizmi en güçlü ülke, en çok turizm geliri elde eden Amerika’da da turizm iç pazara dayalı.

Günümüzde seyahat pazarının merkezi olan Avrupa’ turizmde öne çıkan ülkeler iç pazarı da güçlü olan ülkeler. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Bürosu (Eurostat) verilerine göre Fransa, iç turizmde yüzde 39 pay ile ilk sırada yer alıyor. Dört ve daha uzun süreli tatile çıkanların yüzde 39’u tatilini kendi ülkesinde yapıyor.

İç turizmde Fransa’yı İtalya izliyor. İtalya’da da dört ve daha uzun gecelemeli tatillerin yüzde 35’i yurtiçinde gerçekleşiyor. AB üyesi ülkelerde ortalama yüzde 26 olan bu oran en düşük yüzde 11 ile Danimarka’da gerçekleşiyor. Eurostat verilerine göre Danimarka’da dört ve daha uzun gecelemeli tatillerin ancak yüzde 11’i yurt içinde gerçekleşiyor.

Amerika’da ise iç turizmin payı çok daha yüksek. Ülkelerin iç turizmdeki durumu koronavirüs salgını nedeniyle daha da büyüyecek.

AB üyesi ülkelerde iç turizmin payı
Fransa            39,3
İtalya              35,4
Polonya          35,2
Romanya       34,0
İspanya          27,3
Bulgaristan    26,7
Portekiz         25,6
Slovakya        25,4
Çek Cumh.    22,8
Hollanda        22,0
Almanya        21,6
Norveç           20,1
İngiltere         19,9
İsveç   
             
19,5
Macaristan    19,5
Avusturya      19,1
Finlandiya     15,1
İzlanda           11,3
Danimarka    11,0
AB ortalaması           26,4

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde
Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahilinde
Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler açılabilecek
Otellerdeki mini kulüpler ve kreşler açılabilecek